کمیته دوچرخه ثابت و چرخ های سالنی

رئیس کمیته: نسترن سیف اله زاده
شماره تماس: ۰۹۱۰۵۹۰۰۱۹۹

ورزش اسپینینگ یا به اصطلاح دوچرخه‌سواری داخل سالن در دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ توسعه یافت. دوچرخه‌های ثابت که تا آن زمان عمدتا در زمینه پزشکی ورزشی برای تست‌های عملکردی بیماران استفاده می‌شد، کم کم به باشگاه‌ها و مراکز سلامتی نیز راه پیدا کردند. اما این ورزش از کجا آمده است؟

جاناتان “جانی جی” گلدبرگ دوچرخه سوار آفریقای جنوبی را مخترع اسپینینگ می‌دانند و گلدبرگ در حال آماده شدن برای مسابقه ۳۱۰۰ مایلی در آمریکا، یکی از سخت‌ترین مسابقات دوچرخه‌سواری‌های جهان بود که در حین تمرین آخر شب به سختی از تصادفی وحشتناک نجات یافت. این مرد ۳۱ ساله در آن زمان تصمیم گرفت از این پس تمرینات دوچرخه سواری را داخل خانه‌اش و باشگاه انجام دهد تا خطر تصادف جاده‌ای دیگر برایش وجود نداشته باشد.

او یک برنامه تمرینی دوچرخه سواری داخل فضای بسته برای خود ریخت و برنامه تمرینی او به طور ویژه‌ای بین دوستان و همسایگانش محبوب شد. در سال‌های بعد، گلدبرگ به بهبود تمرینات داخل سالن خود ادامه داد و آن را با موسیقی ترکیب کرد و در اوایل دهه ۱۹۹۰، سرانجام ورزش اسپینینگ امروزی متولد شد که به شکل کلاس های گروهی و مسابقات این رشته نیز به شکل تیمی و انفرادی، برگزار می شود.

دوره های مربیگری دوچرخه ثابت شامل کارگاه توجیهی، مربیگری درجه ۳، مربیگری درجه ۲، مدرسی، داوری و کارگاه های دانش افزایی است.