رئیس کمیته: فرزانه نمینی
شماره تماس: ۰۹۱۲۳۲۳۶۰۳۴

کتل بل یا همان دمبل روسی از یک گوی و دسته تشکیل شده و غالبا از چدن ساخته می‌شود. وزن کتل بل از ۲، ۴، ۶، ۸، ۱۰ ، ۱۳، ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۴ و ۳۶ کیلوگرم به بالا ساخته می‌شود و دررده های حرفه ای به ۷۰ و ۹۰ کیلوگرم هم می‌رسد.

 در رشته کتل بل تمرینات را می‌توان چندوجهی برای تمرین‌دادن گروه‌‌های عضلانی مختلف و الگوهای حرکتی گوناگون به کار برد و باید بدانیم کتل بل ها، برای ایجاد قدرت تمام بدن، تحرک و  و حتی استقامت و کاردیو مناسب هستند و راهی فوق‌العاده کارآمد برای تمرین به شمار می‌روند، زیرا هر حرکت چندین گروه عضلانی را درگیر می‌کند.

کتل بل را هم میتوا در داخل خانه و هم در فضای باز انجام داد و فقط کافیست به تعادل خوبی برسید و بتوانید صرفا کافی است آن را کنترل کنید و فقط با همین یک وسیله می‌توانید، تمرینات تمام بدن را انجام دهید.

فواید کتل بل شامل افزایش استقامت، تناسب اندام و فرم دهی و قدرت بخشی به تقریبا تمامی عضلات بدن، افزایش انعطاف پذیری و کمک به چربی سوزی است. بر خلاف دمبل یا هالتر، کتل بل وزنی دارد که از دسته آن پایین تر قرار می‌گیرد و این ویژگی در حرکت های سریع و متغیر به نیروی پرتابی آن شدت می‌بخشد و باعث می شود که وزنه از چیزی که هست، سنگین تر به نظر بیاید. همچنین فشار بیشتری روی عضلات ثبات دهنده و ستون فقرات و نیز تعادل شما وارد می‌کند که منجر به حصول حجم بیشتر (و بسیار وسیع تر) می شود.

به طور کلی تنها با یک کتل بل و تاب دادن و بلند کردن و نوسان آن می‌توان گروهی از عضلات را ایزوله کرد و سیستم قلبی عروقی و تنفسی و سیستم عصبی عضلانی را تحت تاثیر قرارداد.